Challenge Mastronardi 2023 – Itálie

od | Říj 10, 2023 | Aktuality, Sportovní akce | 0 komentářů

Challenge Mastronardi – Itálie 2023

Ve dnech 8. až 10. září 2023 se odehrál další ročník mezinárodního fotbalového turnaje železničářů „Challenge Mastronardi“. Pořadatelskou zemí pro tento rok byla Itálie.

Italové pro dějiště turnaje vybrali přímo pohádkovou přírodní destinaci v Dolomitech v malebné horské vesničce Sëlva Val Gardena.

Sëlva je vesnice v údolí Val Gardena v jižním Tyrolsku v severní Itálii, která se nachází asi 30 kilometrů východně od města Bolzano.

Sëlva Val Gardena je rájem pro milovníky nejenom zimních sportů. Středisko nabízí přímý přístup k lyžařskému okruhu Sella Ronda. Val Gardena se nachází v Dolomitech a je skutečným prázdninovým a sportovním rájem. Údolí, které se skládá ze tří vesnic S. Cristina, Ortisei a Selva, je obklopeno úchvatnými horskými štíty a malebnými loukami a zve k procházkám, cykloturistice a rozmanitým kulturnímakcím regionu. V zimě máte z Val Gardeny přístup do rozsáhlého lyžařského areálu, který nabízí ty nejlepší podmínky pro milovníky zimních sportů všech disciplín a věkových kategorií. Ať už Sella Ronda, Alpe di Siusi nebo mnoho slavných TOP sjezdovek v Dolomitech.

Český výběr, který byl od samého začátku citelně oslaben zraněním klíčových hráčů se z České republiky do místa konání turnaje přemístil vlakem přes Rakousko do Bolzana a následně autobusem do Sëlvy Val Gardeny. Ubytování bylo stylové v horské chatě Hotel Casa Alpina.

Po večeři se uskutečnilo jednání vedoucích týmů, kde proběhlo i losování do skupin. Nutno podotknout, že nějakou „vysší mocí“ nebyli na schůzce přítomni zástupci našeho týmu a týmu Slovenska … schůzka proběhla bez nich. O to větší bylo rozčarování po zjištění, jak byly týmy nalosovány do skupin. Český tým se ocitl ve skupině A s letitými kamarády ze Slovenska, dále týmem Rakouska a domácí Itálií. V papírově jednodušší skupině B byly týmy Eurostar (Anglie), Švýcarska, Belgie a Francie.

Následující den proběhlo úvodní setkání a nástup všech mužstev včetně minuty ticha za zesnulého hráče Eurostar (Anglie) Keitha Austina.

Celý turnaj se konal na umělé trávě nedaleko od ubytování. Hrálo se 2×15 min. Ze skupin postupovala dvě nejlepší mužstva, která bojovala o nejlepší umístění. Českému týmu se i přes výhru nad domácí Itálii 2:1 nepodařilo postoupit ze skupiny smrti. Stalo se již tradicí, jako již před několika lety, kdy Italové pořádali turnaj v Montecatini, že se na celkovém pořadí a projevu hry podepsali místní domácí rozhodčí.  Příliš okatě bylo na jejich výkonu vidět, jak se snaží pomáhat domácím a spoustu zákroků, faulů a jiných sporných situací řešili ve prospěch Italů.

O nejlepší příčky si zahrála mužstva Slovenska, Francie, Rakouska a Belgie.

Pod štíty vrcholů Dolomit se nejvíce dařilo Rakušanům, kteří celý turnaj vyhráli.

Po turnaji se konala slavnostní večeře, kde proběhlo v hotelu slavnostní vyhlášení a předání cen nejlepším. Zároveň byla předána zástava Challenge Mastronardi do rukou vítězů turnaje z Rakouska, kteří budou hostit ve Vídni příští ročník turnaje železničářů v malé kopané.

Italům patří velké poděkování za zvolenou destinaci, ale po organizační a sportovní stránce jsou určité výhrady.